تفاوت برنج ندا و فجر یک بررسی جامع

5/تیر/1402 وبلاگ
بدون دیدگاه

تفاوت برنج ندا و فجر یک بررسی جامع : در بازار برنج، برنج ندا و فجر دو نام مطرح هستند که در بین مصرف‌کنندگان پرطرفداری دارند. در این مقاله، به بررسی تفاوت‌های مهم بین این دو نوع برنج پرداخته خواهد شد. برنج فجر و برنج ندا جز دسته بهترین برنج ایرانی محسوب می شوند.

تفاوت‌های بین برنج ندا و فجر

اصلی ترین تفاوت‌ها در قیمت، شکل و اندازه دانه، رنگ و طعم برنج وجود دارد.

برنج ندا به دلیل کیفیت بالا و قیمت بیشترش، در صنایع غذایی مصرف می‌شود، در حالی که برنج فجر قابل استفاده در آشپزی خانگی و غذاهای روزمره است. در نواحی مختلف کشور، تفاوت‌های محل تولید و برداشت بین این دو نوع برنج وجود دارد.

توضیح درباره برنج ندا

برنج ندا یکی از معروف‌ترین انواع برنج در بازار است. یکی دیگر از ارقام پرمحصول قابل کشت در اراضی شالیزاری کشور که بیشترین سطح زیر کشت بین ارقام پرمحصول برنج در استان مازندران را دارا بوده است.

رنگ دانه برنج سفید، تاحدودی شیشه ای، شفاف بوده،عطر و بوی خاصی ندارد،ارزش غذایی آن متوسط تا پائین و برنج پخته شده آن تا حدودی نرم ولی خاصيت ماندگاری خوبی پس از پخت ندارد. برخی کشاورزان مازندرانی به اصطلاح آن را طارم ندا می نامند.

طول دانه برنج قبل از پخت ۶/۵۶ تا ۷ وپس از پخت ۱۰/۵۲ میلیمتر و نسبت طویل شدن دانه ۱/۶۰ و عرض دانه برنج حدود ۱/۹۵ میلیمتر می باشد که نشان دهنده کمی چاق و توپر بودن دانه برنج می باشد.

غلظت ژل و درجه حرارت ژلاتینی شدن دانه متوسط و میزان آمیلوز دانه برنج ۲۶/۲درصد است. متوسط عملکرد این محصول بسیار خوب و حدود ۷۵۰۰ کیلوگرم شلتوک در هکتار می باشد.

ویژگی‌های برجسته آن شامل طعم مطبوع، کیفیت بالا و دانه‌های کوچکتر است.

به علت خواص مفید برای سلامتی، برنج ندا در صنایع غذایی و بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت برنج ندا و فجر یک بررسی جامع

توضیح درباره برنج فجر

برنج فجر از دیگر نوع‌های پرمصرف در کشور است. فجر یکی از ارقام پرمحصول است که در سال ۱۳۷۷معرفی و در استان مازندران کشت می گردد.

این رقم برخلاف اکثر ارقام پر محصول، تاحدودی کیفی و خاصیت آروماتیک یا عطری دارد. و از طعم مناسبی نیز برخوردار می باشد.

رنگ دانه برنج سفید کدر و در حال حاضر یکی از کیفی ترین ارقام پرمحصول بوده که در معیار قیمت گذاری خرید تضمینی انواع پرمحصول برنج در گروه یا طبقه یک قرار دارد.

طول دانه قبل از پخت ۸/۰۲ میلیمتر و پس از پخت ۱۰/۲۸ میلیمتر و نسبت طویل شدن دانه ۱/۲۸ می باشد. عرض دانه برنج ۱/۸۸ میلیمتر و درجه حرارت ژلاتینی شدن آن (پائین) حدود ۶ و قوام ژل یا غلضت ژل ۶۸ که نشانگر نرم بودن این رقم پس از پخت می باشد.

میزان آمیلوز آن ۲۲/۹ درصد که نزدیک به ارقام کیفی و مطلوب بوده و از عملکرد مناسب و قابل قبولی (حدود ۶تا۶/۵ تن شلتوک در هکتار) برخوردار است.

راندمان تبدیل این رقم حدود ۶۶درصد از ارقامی است که دوره رشد و نمو آن متوسط (۱۲۰روزه) بوده ودر مقابل ورس مقاوم و ریزش دانه ندارد.

مقایسه‌ی قیمت و توزیع برنج فجر و برنج ندا

برنج ندا به دلیل کیفیت بالا و ویژگی‌های خاص، قیمتی بیشتر نسبت به برنج فجر دارد.

در بازار، برنج ندا به عنوان یک برند معتبر تلقی می‌شود و معمولاً در فروشگاه‌های معتبر و زنجیره‌ی تامین مشترک موجود است. از طرفی، برنج فجر قابلیت دسترسی آسان‌تری دارد و می‌توان آن را در فروشگاه‌های عمده فروشی و حتی برخی از فروشگاه‌های خرده فروشی یافت.

تفاوت برنج ندا و فجر یک بررسی جامع

اندازه و شکل دانه برنج فجر و برنج ندا

دانه‌های برنج ندا به صورت کوچکتر و گرد است، در حالی که برنج فجر دانه‌هایی بزرگتر و معمولاً دانه‌های بلندتری دارد.

شکل و اندازه دانه برنج ندا باعث می‌شود که در آشپزی خاص و تهیه‌ی غذاهای خاص مورد استفاده قرار بگیرد، در حالی که برنج فجر به دلیل دانه‌های بزرگتر، برای غذاهای عمومی و آشپزی خانگی معمولی مناسب‌تر است.

رنگ و طعم برنج ندا و برنج فجر

برنج ندا رنگ سفید تمیزی دارد و طعم غیرمتمایز و ملایمی دارد.

برنج فجر در برخی موارد می‌تواند رنگی زردتر و طعمی قوی‌تر داشته باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله، تفاوت‌های بین برنج ندا و فجر را بررسی کردیم. از جمله تفاوت‌های اصلی می‌توان به قیمت، شکل و اندازه دانه، رنگ و طعم، توزیع و مقصد استفاده اشاره کرد. 
 

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها