خواص برنج طارم هاشمی

30/فروردین/1402 وبلاگ
بدون دیدگاه

خواص برنج طارم هاشمی : کیفیت برنج طارم هاشمی ، وابسته به عوامل زیادی از جمله زاویه تابش نور خورشید، حاصلخیزی خاک زیر کشت و در نهایت رعایت تناوب کشت است و در صورتی که شالیکاران این موارد را به خوبی رعایت کنند محصولی رده بالا و قابل رقابت تولید خواهند نمود. برنج طارم هاشمی از معروف ترین برنج های موجود در بازار است مرغوبیت برنج طارم هاشمی وابسته به نور خورشید و علی الخصوص حاصلخیزی خاک میباشد و اگر این مسائل به خوبی رعایت شود در مناطقی که از این امکانات برخوردار هستند از کیفیت بالای برنج طارم هاشمی مشاهده خواهید کرد. مانند شهرستان فریدونکنار و یا شهرستان هایی که از مرطوبیت مناسبی برخوردارند نیاز به سموم کشاورزی کمتری نسبت به ارقام دیگر در آن شاهد هستیم همچنین از خصوصیات اصلی برنج طارم هاشمی ری و پخت سطح بالا آن است.

خواص برنج طارم هاشمی در هر 100 گرم

برنج از نظر طب سنتی دارای طبع سرد و خشک است.

۱۰۰ گرم برنج سفید پخته شده ۱۳۰ کیلوکالری انرژی دارد.

۱۰۰ گرم برنج قهوه‌ای پخته شده ۱۱۱ کیلوکالری انرژی دارد.

برنج طارم هاشمی ، کربوهیدرات بالایی دارد که نقش سوخت را برای بدن بازی کرده و عملکرد مغز را نیز بهبود می‌بخشد.

خوردن روزانه برنج برای سلامتی بسیار مفید است زیرا برنج چربی مضر، کلسترول یا سدیم بالا ندارد.

خواص برنج طارم هاشمی

انواع برنج طارم هاشمی معطر

برنج هاشمی گرم عطر بیشتری دارد. پس از آن طارم هاشمی و سپس هاشمی سرد از نظر عطر در رتبه های بعدی قرار دارند.
البته از نظر مجلسی بودن و زیبایی دانه های برنج هاشمی سرد از دو نوع دیگر برتر است. همچنین برنج هاشمی سرد از دو نوع دیگر خوش مزه تر و خوش خوراک تر است.

برنج هاشمی عطری باید روغنی باشد. یعنی رنگ آن با سفید فاصله داشته باشد. شالی باید در کارخانه جوری پوست گرفته شود که برنج کِرِم رنگ و زیبا باشد.

این چنین برنجی توسط خط تولید های سنتی برنج قابل فرآوری است. خط تولید های چینی معمولا برنج را سفید کوب می کنند و از عطر آن می کاهند.

برنج تولید شده در خط تولید های چینی پخت مجلسی ندارد. برنج فرآوری شده در خط تولید های سنتی استخوانی تر قد می کشد. خط تولید های چینی به دلیل داشتن درصد شکسته کمتر مورد استقبال هستند.

ولی محدود کارخانه دارانی هستند که خط تولید های سنتی و بروز دارند. این کارخانه داران هزینه ها را به جان می خرند تا برنجی اعلاء تحویل بازار مصرف دهند.

خواص برنج طارم هاشمی

خواص برنج طارم فریدونکنار

برنج طارم هاشمی فریدونکنار عطر و طعم بسیار مطبوعی دارد. هم‌چنین رنگ این نوع از برنج سفید کدر و تا حدی متمایل به رنگ نباتی است. از دیگر ویژگی‌های برنج طارم فریدون کنار می‌توان به این مورد اشاره کرد که این برنج از نظر شکل ظاهری ریزتر از طارم هاشمی است. هم‌چنین لازم به ذکر است که برنج طارم فریدونکنار یکی از پرمصرف‌ترین برنج‌های داخلی است که به دلیل کیفیت بالای پخت و استفاده زیاد آن در منازل و رستوران‌ها، به یک محصول محبوب و پرطرفدار تبدیل شده است

نوع برنج

منطقه کشت

 

رنگ دانه

میزان ری

طارم هاشمی

فریدونکنار

 

سفید کدر

عالی

طول دانه این برنج ۷ میلی‌متر است که پس از پخت به ۸.۴ میلی‌متر می‌رسد. برنج طارم فریدونکنار اصطلاحا با نام‌های دیگری مثل برنج طارم عطری، طارم استخوانی و طارم محلی هم شناخته می‌شود. فاکتورهای محیطی مهمی در خواص برنج طارم فریدونکنار نقش دارند، از جمله آب و هوای مناسب و خاک و رطوبت کافی در منطقه. وجود این عوامل، شرایطی ایده‌آل در منطقه ایجاد کرده است. به همین دلیل بهترین و با کیفیت‌ترین برنج طارم در این منطقه کشت می‌شود.

طول دانه این برنج 7 میلی متر میباشد که پس از پخت به ۸.۴ میلی متر میرسد.برنج طارم فریدون کنار  اصطلاحا با نام های دیگری همچون برنج طارم عطری، طارم استخوانی  و طارم محلی نامیده می شود.فاکتورهای محیطی مهمی در خواص برنج طارم فریدون کنار نقش دارد از جمله آب و هوای مناسب و همچنین خاک و رطوبت هوا در این منطقه باعث بوجود آمدن شرایطی  ایده آل در نقطه برای رشد این برنج شده است. به همین دلیل بهترین و با کیفیت ترین برنج طارم در این منطقه  بدست می آید.

خواص برنج طارم هاشمی

تأثیر عدم استفاده از کود شیمیایی در خواص برنج طارم هاشمی

شالیزارهای فریدونکنار به وسیله آب‌های رودخانه‌ای که حاوی بسیاری از مواد مواد معدنی و املاح مفید برای کاشت برنج هستند آبیاری می‌شوند. هم‌چنین برنج طارم فریدونکنار به دلیل استفاده کمتر از کودهای شیمیایی و سمومی که در مراحل تولید از آن‌ها استفاده می‌شود، از کیفیت بسیار مرغوبتری برخوردار است. علاوه بر آن تالاب‌های فریدونکنار در فصل پاییز و زمستان مسیر میلیون‌ها پرنده مهاجر است.

وجود پرندگان مهاجر باعث اضافه شدن حجم زیادی کودهای پرنده به شالیزار می‌شود و کودهای طبیعی پرندگان به دلیل دارا بودن حجم زیادی فسفر و ازت، موجب غنی شدن خاک مزرعه می‌شود و این موضوع، مصرف کودهای شیمیایی را به حداقل می‌رساند. سلامت و تا حدی ارگانیک بودن کشت، باعث افزایش خواص برنج طارم هاشمی می‌شود. نکته قابل توجه دیگر این است که این پرندگان با خوردن انواع حشرات و کرم‌ها  باعث دفع آفات از مزارع و شالیزارهای فریدونکنار می‌شوند.

نتیجه :

برنج طارم جزء یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع برنج‌های ایرانی است که نه تنها برای پخت روزانه در منزل بلکه برای مجالس و مهمانی‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این اوصاف، خواص برنج طارم هاشمی بسیار زیاد است و این برنج محلی در بازارهای داخلی و بین‌المللی عرضه شده و مورد استقبال قرار گرفته است.

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها